^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Kopczykowanie, okrywanie i przycinanie róż na zimę

róże

Istnieją różne metody zabezpieczania róż na zimę. Są to: kopczykowanie, ściółkowanie i okrywanie białą agrowłókniną lub gałązkami drzew iglastych.

Kopczykowanie róż na zimę- zadaniem kopczyka  jest okrycie nasady róży,wraz z miejscem okulizacji i ochrona jej bryły korzeniowej.Uwaga nie warto kopczykować róż torfem może to spowodować infekcje chorobowe i gnicie pędów.
Zdecydowanie najważniejszym sposobem zabezpieczania róż na zimę jest kopczykowanie. Obowiązkowe w przypadku róż wielkokwiatowych i rabatowych. Najczęściej kopczyki usypuje się między końcem października, a początkiem listopada. Kopczyk dla róży powinien mieć około 20 cm wysokości. Może zostać usypany z ziemi ogrodowej lub kompostu. Zadaniem kopczyka jest okrycie nasady róży, wraz z miejscem okulizacji i ochrona jej bryły korzeniowej.Jeżeli róże pnące  mamy w ogrodzie, należy je zdjąć z podpór i (w miarę możliwości) przygiąć na płasko do ziemi. Następnie u podstawy krzewu formujemy kopczyk, resztę rośliny okrywamy słomą, białą włókniną lub gałązkami drzew iglastych. Takie zabezpieczenie róży na zimę będzie gwarantować jej przetrwanie przez zimowe mrozy. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto spróbować owinąć agrowłókniną całą podporę wraz z krzewem. Stosuje się też maty słomiane lub jutę. Takie zabezpieczenie róż pnących na zimę jest szczególnie ważne w przypadku odmian powtarzających kwitnienie, te kwitnące raz w sezonie lepiej znoszą mrozy.

Zabezpieczanie na zimę róż w donicach
Aby zabezpieczyć na zimę różę w donicy stojącej w ogrodzie, należy zakopać donicę w ziemi i obsypać ją kopczykiem z ziemi lub ściółki, tak aby podstawa krzewu była zakryta (postępowanie jest wtedy identyczne jak z różą rosnącą w gruncie). Jeżeli nie mamy takiej możliwości, proponuję włożyć donicę z różą do większego pojemnika, a przestrzeń między pojemnikiem, a donicą wyłożyć materiałem izolacyjnym i ocieplającym np. styropianem lub wełną mineralną. O części nadziemne roślin dbamy tak samo jak w przypadku róż posadzonych w gruncie.

Przycinania róż na zimę należy unikać, gdyż nie wychodzi ono roślinom na dobre. Podstawowym terminem cięcia róż jest wiosna. Wyjątek stanowią róże, które kwitną raz do roku, takie odmiany przycina się latem gdy zakończą kwitnienie. Nigdy natomiast nie tniemy późną jesienią, tuż przed zimą.
W razie potrzeby u róż przed zimą przeprowadzamy jedynie cięcie sanitarne, wycinając pędy porażone chorobowo, połamane czy w iny sposób i tak już uszkodzone. Można również delikatnie  których zbyt duże rozmiary utrudniłyby nam ich okrycie. Ale robimy to tylko, jeśli nie ma innego sposobu na zabezpieczenie zbyt dużej rośliny. Czasem lepiej pozostawić nieokryte pędy i przyciąć je dopiero wiosną, gdy stwierdzimy, że rzeczywiście przemarzły.

kaptur ochronny

źródło foto:z ogrodem na Ty

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com