W dniu Zaduszek,
W czas jesieni,
Odwiedzamy bliskich groby,
Zapalamy zasmuceni
Małe lampki - znak żałoby.
Światła cmentarz rozjaśniły,
Że aż łuna bije w dali,
Lecz i takie są mogiły,
Gdzie nikt lampki nie zapali.(Władysław Broniewski)
Przed nami 1 listopada święto Wszystkich Świętych i 2 listopada to Dzień Zaduszny. Jak co roku odwiedzimy groby swoich bliskich, nie tylko by przyozdobić je kwiatami i zapalić znicze, ale co najważniejsze, aby wrócić myślami do wszystkich, którzy odeszli i pomodlić się za nich. Pamiętajmy również o mogiłach: kapłanów, którzy kiedyś pracowali w naszych parafiach ,bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność, zapomnianych grobach żołnierzy czy szczególnych miejscach pamięci narodów ,,Tym dla których BÓG, HONOR, OJCZYZNA były ważniejsze niż życie”. Miejsc niektórych pochówków nie jesteśmy już w stanie odwiedzić, bo rozsiane są one po całym świecie, znajdują się w innych krajach i na innych kontynentach. A ilu jest takich, którzy odchodzą w ogóle bez grobu? Idziemy na cmentarze, bo pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom od zawsze.
Palą się znicze...
Przypominają,
Że ktoś odchodzi,
Inni zostają.
Pośród cmentarzy
Cichych uliczek
Jak wierna pamięć -
Palą się znicze..(R. Przymus, Znicze)
Pandemia w 2020 roku pokrzyżowała wiele naszych planów. Jednak jeśli chodzi o pamięć o tych, o których nikt nie pamięta, nie możemy odkładać tego na później. Z roku na rok przybywają kolejne mogiły nieznanych osób lub tych, którzy może nie mieli tego „szczęścia” zostawić na tym świecie rodziny lub przyjaciół aby o nich pamiętać. Na stronach internetowych jest wiele sentencji zapewniających o pamięci zmarłych ,często je czytamy na pomnikach grobów znanych i nieznanych zmarłych ludzi ,bogatych i biednych, artystów i sławnych królów, wodzów i wieszczów (…)
O to niektóre z nich:
,,Nie umiera ten kto, pozostaje w sercu i pamięci bliskich."
,,Człowiek żyje tak długo, aż nie zginie po nim pamięć."
„Każdy człowiek, nawet najskromniejszy, zostawia ślad po sobie, jego życie zahacza o przeszłość i sięga w przyszłość."
„Ci, co odchodzą, wciąż z nami są patrzą z miłością na nasze dni czasami śmieją się przez łzy".
„Ludzie żyją tak długo, jak długo inni pielęgnują pamięć o nich myśląc i kochając."
,,Nigdy nie zapomnimy lat spędzonych z Tobą. Zostaniesz w naszych sercach najbliższą osobą."
,,Śmierć boli nie tych, którzy odchodzą, Lecz tych, co wśród żywych pozostają."
,,Nikt nie umiera na ziemi, dopóki żyje w sercach tych, którzy zostają."
,,Człowiek żyje tak długo, aż Są chwile i ludzie, których się nie zapomina."
,,Można odejść na zawsze, by stale być blisko."
,,Spieszmy się kochać ludzi. Tak szybko odchodzą”
,,Na zawsze w naszej pamięci"…
W naszych listopadowych wizytach na cmentarzu nie idzie więc tylko o jesienny spacer, o chwilę refleksji czy zadumy, przede wszystkim idzie o naszą modlitwę; nasi zmarli potrzebują płynącej z serca modlitwy. Módlmy się więc za nich i uczmy tego młode pokolenie Polaków, ufając, że kiedyś ktoś z nich pomodli się nad naszym grobem, zapali znicz i przyniesie kwiaty. Członkinie i Członkowie Stowarzyszeń lokalnych, Kół Gospodyń Wiejskich oraz Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych, Ochotniczych Straży Pożarnych i Kółek Różańcowych, róznych organizacji społecznych, wszyscy którym pamięć o zmarłych jest bliska sercu, przekazujcie swoim przykładem życia te piękne tradycje o znanych i nieznanych młodszym, następnym pokoleniom aby Pamięć o tych, którzy odeszli do wieczności nigdy nie umarła. Do pierwszego listopada mamy jeszcze kilka dni więc spójrzmy wokół siebie może jest jakaś mogiła opuszczona, zapomniana, znajdźmy trochę czasu i sprzątnijmy przestarzałe kwiaty i znicze, odnówmy napis na nagrobku zmarłego...
„na grobach lampy migocą umarłym duszom,
już niedługo, niedługo czekać nam na to,
już i nasze dusze ku tym lampom wkrótce wyruszą”
(Jan Brzechwa, Dzień zaduszny)
.