^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

2 luty Matki Bożej Gromnicznej

Święto Matki Boskiej Gromnicznej obchodzone jest 2 lutego na pamiątkę Ofiarowania Jezusa w świątyni oraz Oczyszczenia Maryi. Tego dnia podczas nabożeństwa święci się przybrane woskowe świece zwane gromnicami. W tradycji ludowej istniało wiele wierzeń związanych z magiczną mocą tych świec i ich światła.2 lutego przypada także dzień osób konsekrowanych. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce święto ma charakter zdecydowanie maryjny - Matki Bożej Gromnicznej.
Powszechnie wierzono, że gromnica posiada moc apotropeiczną, czyli zabezpiecza ludzi i domostwo przed złymi mocami oraz chorobami. Uważano, że zapalona w oknie gromnica podczas burzy obroni dom przed uderzeniem pioruna, pożarem, gradobiciem czy huraganem. Od słowa „grom” pochodzi jej polska nazwa. Po przyjściu z kościoła w dzień Matki Boskiej Gromnicznej starano się donieść zapaloną gromnicę do domu i wykonywano jej dymem znak krzyża na tragarzu. Dzisiaj jeszcze wierzymy i tradycję kontynuujemy, że zapalona gromnica przy konającym ma pomóc mu spokojnie odejść na tamten świat. Gromnica miała także moc leczniczą, na przykład przy bólu gardła. Zgodzie z lokalnymi legendami Matka Boska Gromnicza miała chronić ludzi i zwierzęta hodowlane przed wilkami.

grpmniczna

Gromnice musiały być wykonane tylko z wosku pszczelego, ponieważ pszczoły uważane były za wyjątkowe owady, „zrodzone z ran Chrystusa”.
Święto Matki Bożej Gromnicznej kończyło czas bożonarodzeniowy, tego dnia ostatni raz śpiewano kolędy. Jest to czas przełomu, nie tylko religijnego (zbliżał się Wielki Post), ale także w kalendarzu agrarnym. Jak mówiło przysłowie: „Gromnica – zimy połowica”. Chociaż luty był jeszcze z reguły mroźnym i śnieżnym miesiącem, to już zapowiadano zbliżająca się pomału wiosnę. Na Pomorzu mawiano, że na Gromniczną musi pierwszy raz zaśpiewać skowronek, choćby miał zginąć od silnego mrozu. W święto Matki Bożej Gromnicznej prognozowano także pogodę na rozpoczęty niedawno nowy rok. Mawiano:
„Gdy z gromnicy w kościele  ciecze, zima jeszcze się powlecze”.
„Gdy w Gromnice mróz, będzie dużo zbóż”.
„Gdy gromnica skwierczy, będzie rok burzowy”.

"Na Gromnicę łataj bracie rękawicę."

"Gdy na Gromnicę roztaje, rzadkie będą urodzaje."

Wierzyć nie wierzyć ale zgodnie z tradycją Polską ,jutro ubierzmy Gromnicę i weźmy udział w uroczystościach maryjnych i bądźmy dumni z tradycji narodowych

wieca

Wszystkim solenizantkom MARIOM z okazji imienin składamy serdeczne życzenia.
Opracowano na podstawie B.Ogrodowska Święta polskie – tradycja i obyczaj, Warszawa 1996

fot. źródło: www.cozadzien.pl/wiadomosci/radom

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com