^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Gminne Święto Plonów w Nakle.

dsc00546 5

W niedzielę 10 września 2017 r. w Nakle, gm. Lelów, odbyło się doroczne „Gminne Święto Plonów”.

W tym uroczystym dniu święta plonów, wszyscy pochylamy czoła przed rolniczym wysiłkiem i trudem. Przed wytężoną, codzienną pracą, która sprawia, że dary natury zamieniają się w powszedni pokarm. Podobnie jak powstały z ziarna bochen chleba jest symbolem życia, tak samo dożynki są świętem radości i wiary, że chleba nie zabraknie ani teraz, ani w przyszłości. Na początku odbyła się uroczysta dziękczynna msza święta dożynkowa. W trakcie mszy świętej zostały poświęcone wieńce dożynkowe oraz płody rolne złożone, jako dar z tegorocznych zbiorów, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Lelów.

Oficjalnego otwarcia dokonali gospodarze tegorocznych dożynek Pan Krzysztof Molenda Wójt Gminy Lelów oraz Pan Jacek Połcik Sołtys wsi Nakło poprzez przecięcie symbolicznego powrósła. Starostowie dożynek Pani Urszula Gęsikowska i Pan Marcin Kręgiel wręczyli gospodarzom dożynek bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów,

Przekazujemy dziś naszym gospodarzom bochny chleba upieczone z tegorocznych zbiorów. Dzielcie je uczciwie i sprawiedliwie, by starczyło wszystkim!”

Wyrazy szacunku dla pracy polskiego rolnika wyrazili w przemówieniach okolicznościowych Pan Krzysztof Molenda - Wójt Gminy Lelów, Pan Władysław Jaworski - Przewodniczący Gminy Lelów, Pan Jerzy Motłoch Dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim województwa śląskiego, Pan Andrzej Kubat - Przewodniczący Rady Powiatu Częstochowskiego, Pani Marianna Dziura - Radna Rady Powiatu Częstochowskiego oraz Pan Jan Molenda - Wójt Gminy Irządze.

Na szczególną uwagę zasługuje wystąpienie Dyrektora Pana Jerzego Motłocha , który podtrzymał nadzieję mieszkańców Nakła na scalenie gruntów.

W części artystycznej niedzielnego popołudnia wystąpiły Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Lelów, Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej oraz dzieci z przedszkola i Szkoły Podstawowej w Nakle.  Wielkim zainteresowaniem cieszył się występ Pana Marka Biedy – gospodarza z Nakła.

Podczas tegorocznych dożynek zostały także wręczone nagrody w konkursie Ekologiczna Zagroda 2017 etap gminny oraz Przodujący Producent Rolny. Zwyciężczynią etapu gminnego konkursu Ekologiczna Zagroda 2017, a zarazem laureatką III miejsca na szczeblu powiatowym została Pani Teresa Włodarska. Uczestnikiem konkursu Przodujący Producent Rolny był Pan Arkadiusz Tkacz.

Ponadto został uroczyście przekazany jednostce OSP w Nakle zestaw narzędzi hydraulicznych do ratownictwa drogowego LUKAS.

Spośród atrakcji towarzyszących imprezie, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Organizatorzy częstowali przybyłych gości wiejskim jadłem.

Na dożynkach , jak co roku, była wystawa płodów rolnych, przygotowana przez pracowników Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Częstochowie : Danutę Tomza i Beatę Kulisa - Grabowską współpracujące na co dzień z mieszkańcami gminy Lelów . Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem, rolnicy pytali o nowe odmiany zbóż i ziemniaków, interesowali się nowościami w rolnictwie, ogrodnictwie i agroturystyce. Doradczynie z Ośrodka przeprowadziły również konkursy. Dla dzieci były to : „Rozpoznawanie zbóż ”oraz plastyczny „Wakacyjne wspomnienia z pobytu na wsi”. Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w tych konkursach. Dużo emocji wśród wszystkich uczestników wzbudził konkurs – „Rzut kapeluszem sołtysa ”. Fundatorem nagród była Pani Marianna Dziura Radna Powiatu Częstochowskiego.

Podczas dożynek można było również zakupić miody na stoisku zorganizowanym przez Koło Pszczelarzy z Lelowa.

Tak jak rolnik pracuje raz w słońcu a raz w deszczu tak i na tegorocznych dożynkach nie zabrakło atrakcji pogodowych ,ale to nie przeszkodziło nam w świętowaniu. Uroczystość dożynkową zakończyła zabawa taneczna.

Szczególne podziękowania należą się mieszkańcom sołectwa Nakło  za wspaniałą organizację tegorocznych gminnych dożynek, pięknie przygotowane dekoracje, jak również serdeczne przyjęcie wszystkich gości.

 

dsc00571phpThumb generated thumbnailjpg

dsc00574 1dsc00564 2

dsc00542 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com