^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XV Święto Ciulimu-Czulentu za nami.

599958addb50f p

 

Festiwal kultury polskiej i żydowskiej „Święto Ciulimu - Czulentu” jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w Polsce. Festiwal „Święto Ciulimu - Czulentu przypomina wspólną historię Polaków i Żydów, pokazuje przenikanie się kultur, uczy tolerancji i wzajemnego zrozumienia.

„Święto Ciulimu – Czulentu” otrzymało certyfikat nadany przez Częstochowską Organizację Turystyczną jako Produkt Turystyczny, a potrawa „Ciulim lelowski” i „Czulent lelowski” otrzymała certyfikat potrawy regionalnej. „Ciulim lelowski” został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych woj. śląskiego w kategorii „gotowe dania i potrawy”.

Tegoroczny Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej "XV Święto Ciulimu- Czulentu" Lelowskie Spotkania Kultur odbywał się w dniach 18-20 sierpnia 2017 r.

Pierwszy dzień Festiwalu- piątek 18 sierpnia - ma zawsze charakter bardziej refleksyjny, intelektualny i edukacyjny. W tym dniu odbyła się projekcja filmu pt. "Mr Gaga" w reżyserii Tomera Heymanna, po zakończonym filmie przeprowadzona została krótka dyskusja, którą poprowadził dr Maciej Stroiński z UJ w Krakowie. W tym dniu rozstrzygnięty został także VIII Konkurs Potraw Regionalnych. Laureaci otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Wszyscy goście mogli także obejrzeć wystawę malarstwa Piotra Kanieckiego „ Pamiętam płonący piasek” – o podróżach Abrahama Neumana do Palestyny. Dla wielbicieli lelowskich potraw regionalnych została także przygotowana degustacja ciulimu oraz czulentu przez laureatki tegorocznego konkursu. 

Podczas trzydniowego festiwalu uczestnicy mieli możliwość zwiedzania ohelu, wysłuchania opowieści o historii chasydów lelowskich i życiu cadyka Dawida Bidermana. Przewodniczkami były studentki Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Drugi dzień festiwalu ma zawsze charakter polski. Impreza miała miejsce w plenerze, na stadionie sportowym przy ulicy Sportowej.  Na początku nastąpiło symboliczne zapalenie menory przez zaproszonych gości. Występy artystyczne na scenie prezentowały przede wszystkim znaną nam kulturę polską. Oprócz Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej, swoje wokalne umiejętności zaprezentowały zespoły działające w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie oraz Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Dęta, która także działa pod GOK. Wieczorny występ zespołu Lachersi cieszył się dużym zainteresowaniem. Główną gwiazdą tegorocznej sceny Festiwalu Kultur był cieszący się dużą popularnością zespół PECTUS. 

599958b2f317b p

599958b67f331 p

Trzeci dzień festiwalu jest zawsze poświęcony kulturze żydowskiej. Na początku nastąpiło zapalenie menory – siedmioramiennego świecznika, symbolu religijnego judaizmu, przez przedstawicieli władz samorządowych. Na krótko zabrali głos goście zaproszeni, gratulując organizatorom kolejnej udanej edycji Festiwalu. Następnie na scenie zaprezentowali się wychowankowie z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie. Potem odbył się Koncert Ostatniego Klezmera Galicji Leopolda Kozłowskiego i jego przyjaciół oraz koncert zespołu klezmerskiego Chmielnikers. Podczas trzeciego dnia festiwalu odbyły się również warsztaty tańca żydowskiego ze szczególnym uwzględnieniem tańców chasydzkich. Można było również skorzystać z warsztatów plastycznych – wycinanki żydowskiej. 

Na wszystkich odwiedzających Lelowski Festiwal czekały stoiska z rękodziełem artystycznym, wikliną, gastronomią, regionalnymi potrawami.

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Częstochowie prezentował swoje stoisko informacyjno-promocyjne z bogatą ofertą materiałów informacyjnych. W szczególności dziękujemy Panu Grzegorzowi Rodackiemu z Turzyna za udostępnienie kolekcji nowych odmian ziemniaków oraz Panu Krzysztofowi Podlejskiemu z Woli Hankowskiej, gm. Mykanów za podarowane piękne róże i Pani Basi Szafrańskiej za kwiaty z własnego ogródka.

dsc00185 13

dsc00189 12599958f9f06f0 p

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com