^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

”Uprawa ziół w aspektach gospodarczych”- Relacja ze szkolenia

rozpozanawnie ziół

W dniach 31.05-02.06.2017 w CDR w Krakowie odbyło się szkolenie pt”Uprawa ziół w aspektach gospodarczych”. Szkolenie było skierowane było do specjalistów i doradców rolnych. Głównym założeniem było przybliżenie ich stosowania na co dzień oraz na właściwości zdrowotne poszczególnych ziół. a także zwrócenie uwagi na uprawę ich w gospodarstwach rolnych.

W pierwszym dniu zajęciach były prowadzone przez właścicielką sklepu Ziołowo ( www.ziołowo.pl/ ) panią Jadwigę Pitek. W czasie zajęć została przedstawiona wiedza dotycząca doświadczenia w prowadzeniu sklepu internetowego i stacjonarnego. Dalsze forma zajęć była praktyczna. Uczestnicy sporządzali mieszanki ziołowe tj. zioła prowansalskie, sole ziołowe robione w moździerzu. Następnie każdy mógł sprawdzić swoja wiedzę z rozpoznawania ziół i robienia zielników poprzez zwrócenia uwagi na prawidłowe suszenia i oznakowanie ziół. W dalszej kolejności tworzyliśmy mydełka glicerynowe według własnego uznania np. lawendowe, różane , cytronowe i wiele innych naturalnych aromatów z możliwością dodania różnych płatków kwiatowych.

mydło 2

mydło 3

W drugi dzień był wyjazdem stacjonarnym do dwóch gospodarstw.

Pierwszym z nich było o Gospodarstwo Ekologiczne pana Artura Kiśla ( http://www.sprzedazziol.pl/ ) specjalizującym się w ekologicznej produkcji zielarskiej o powierzchni całkowitej: 13,36 ha, powierzchni użytków rolnych: 11,94 ha na glebach od I do III klasy. Prowadzą sprzedaż hurtową następujących ziół: babka lancetowata, melisa lekarska, dziurawiec, lubczyk ogrodowy, pokrzywa zwyczajna, szałwia lekarska,mięta pieprzowa, koper włoski, jeżówka purpurowa i krwawnik pospolity. Uprawiają również zboża do celów leczniczych (pszenica ozima, jęczmień jary, owies).

hurt ziól wpr

babka

mieta

Póżniej uczestnicy przejechali do Zagrody Edukacyjnej „Pszczółki” – Gospodarstwa ekologiczno-agroturystycznego znajdujących się w Niezwojowicach o powierzchni 4 ha. Na terenie gospodarstwa znajduja się warzywa, sady owocowe, pasieki pszczół oraz stawy rybne. W starym dworku znajduje się makieta bitwy pod Racłowicami oraz wystawe obrazów i inne liczne atrakcje

pszczolka

pszczóka 1

W trzecim dniu przedstawiony został wykład przez reprezentanta Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego, Brata Pio ( https://bonifratrzy.pl/ ) dotyczące zastosowania ziół w leczeniu wraz z demonstracją preparatów zioło leczniczych, przedstawienia krótkiego rysu informacji o tym zakonie, który głównie służy pomocą chorym i potrzebującym .

bonifrat

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com