^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Po śląsku w Lelowie...

DSC 0673

W dniu 22 listopada 2015 r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie odbył się spektakl teatralny w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej pt. „Śląskie wesele”. Reżyserem całego widowiska jest Piotr Hankus, kierownik artystyczny i choreograf Zespołu. Scenografię i kostiumy wykonali członkowie zespołu, których łączy nie tylko pasja śpiewu i tańca ludowego, ale również pasja gry aktorskiej.

Kanwą do opracowania scenariusza spektaklu było pokazanie kultur sąsiednich regionów i przybliżenie naszej społeczności, kultury śląskiej, bogatej w tradycje, zwyczaje i obrzędy.

Tradycyjne śląskie wesele – kolorowe, niezwykle rodzinne, dbające o zadowolenie gości. Po prostu gryfne!

Dawniej na ziemi śląskiej małżeństwo poprzedzał trwający kilka miesięcy lub kilka lat okres narzeczeństwa, zwany zalotami. Był to czas zakochania, choć z reguły polegał na odwiedzinach kawalera (szaca) w domu swojej wybranki (libsty) i spędzania czasu ze wszystkimi domownikami. Czasem zdarzały się romantyczne spacery. Gdy para wystarczająco się poznała, do domu panny przybywali swatowie i tym samym rozpoczynał się weselny obrzęd. Wyrażano zgodę na zawarcie związku małżeńskiego oraz ustalano szczegóły związane z "wywianowaniem", czyli posagiem. Po okresie swoistych negocjacji następowały zaręczyny, zwane na Śląsku zrynkowinami lub zmowinami. Od tego czasu para wspólnie mogła chodzić do kościoła lub na miejscowe uroczystości. Ponadto kawaler był zapraszany na niedzielne obiady, co świadczyło o bliskiej zażyłości. Goście – krewni, przyjaciele (czasem cała wieś) zapraszani byli przez drużbów Pana Młodego na tydzień przed weselem, które było wydarzeniem, prawdziwą ucztą, biesiadą trwającą kilka dni, obfitą w tradycyjne dania i napitki...

Śląskie wesele” to widowisko przedstawiające: zaloty, zmówiny, ucztę weselną i oczepiny, oplecione pieśniami i tańcami, wnoszące dodatkowo na scenę specyficzny humor i gwarę śląską.

 

DSC 0691

 

DSC 0691

 

DSC 0780

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com