^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Idą lepsze czasy dla ODR-ów ! ?

Nauka Praktyce i Doradztwu Rolniczemu

IMG 3337

            Od pewnego czasu, a szczególnie od zmiany rządu na „dobrą zmianę” coraz lepiej mówi się o doradztwie rolniczym, jego znaczeniu w kształtowaniu polskiej wsi czy nawet pewnej misji do odegrania w tym zakresie, docenia się znaczenie zaniedbywanego przez wiele lat doradztwa technologicznego, niektórzy z rozrzewnieniem mówią nawet o dawniejszych ośrodkach postępu rolniczego. Czyżby renesans Doradztwa? Temu mają służyć także takie konferencje jak „Nauka Doradztwu Rolniczemu” czy /coroczna/ „Prezentacja wyników badań naukowych i możliwości ich wykorzystania w produkcji zwierzęcej”, w których uczestniczyli główni specjaliści z Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa, specjaliści na rzecz innowacji w rolnictwie (SIR) a nawet Z-ca Dyrektora Tomasz Wiekiera. Ta druga konferencja odbyła się 28-29 marca w CDR Radom i miała niezwykle bogaty program merytoryczny dotyczący wielu gatunków zwierząt gospodarczych, z braku miejsca wymienimy tylko niektóre tematy:

IMG 3339

  • Innowacyjność tajemnicą sukcesu nowoczesnych wysokowydajnych ferm kóz mlecznych,
  • Małe przeżuwacze w kształtowanie i ochronie ekosystemów trawiastych,
  • Nowe rozwiązania w inkubacji drobiu (termowizja, żywienie in ovo)
  • Zdrowie oraz optymalne wykorzystanie potencjału rozrodczego podstawą konkurencyjnej produkcji świń,
  • Zasady ochrony stad świń przed ASF.

Wykłady prowadziła kadra naukowa Instytutu Zootechniki, Instytutu Weterynarii, SGGW oraz Uniwersytetów Przyrodniczych w Lublinie i Krakowie.

IMG 3338

Natomiast w dniach 5-6 kwietnia 2017 roku odbyło się kolejne już spotkanie w ramach cyklu „Nauka Doradztwu Rolniczemu” zorganizowane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny Państwowy Instytut Badawczy w Puławach wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dyrekcja i pracownicy PIWet-BIP, dyrekcja i pracownicy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz doradcy z ośrodków doradztwa rolniczego specjalizujący się w zagadnieniach związanych z produkcją zwierzęcą.

IMG 3336

Celem spotkania było zapoznanie doradców z wynikami prac badawczych Instytutu, które można wykorzystać w praktyce poprzez ich wdrożenie lub upowszechnienie. Program obejmował prezentację wyników badań naukowych, nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz prezentację zasobów naukowo dydaktycznych Instytutu. Był także czas na dyskusję i analizę przedstawianych zagadnień w celu wymiany wiedzy i doświadczeń na temat innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez Instytut. Duża część wykładów była związana z bioasekuracją. Naukowcy z PIWet podkreślali dużą rolę doradztwa w propagowaniu wiedzy na ten temat.

IMG 3335

W trakcie spotkania zaprezentowano m. in. wykłady:

  • Zakres badań w PIWet-BIP w aspekcie ochrony zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności i pasz,
  • Aktualna sytuacja epizootyczna i bioasekuracja w stadach świń i w produkcji drobiu,
  • Preparaty do skutecznej dezynfekcji,
  • Biegunki trzody chlewnej i cieląt,
  • Racjonalne stosowanie antybiotyków u zwierząt gospodarskich,
  • Pasze GMO

Ponadto uczestnicy spotkania wzięli udział w zwiedzaniu laboratoriów PIWet-BIP w trakcie którego mogli zapoznać się z funkcjonowaniem i działalnością badawczą Instytutu. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiły nowoczesne rozwiązania techniczne i organizacyjne w zakresie prowadzonych badań oraz wykorzystywana do badań aparatura nowej generacji.

IMG 3342

Na zakończenie wizyty odbyła się debata z udziałem przedstawicieli MRiRW oraz dyrekcji PIWet-BIP i CDR w Brwinowie na temat rozwijania dalszej współpracy między instytucjami w celu usprawnienia transferu wiedzy między nauką a praktyką. Na przyszłość zaplanowano wiele inicjatyw, w których uczestniczyć będą zarówno doradcy jak i pracownicy Instytutu. Zaproponowano trzy płaszczyzny współpracy: propagowanie zasad bioasekuracji, dobrostan zwierząt oraz bezpieczeństwo żywności i pasz. Gwoli ścisłości i porządku chronologicznego należy nadmienić, że pierwsza tego typu konferencja „Nauka Doradztwu Rolniczemu” odbyła się dniach 3-4 listopada 2016 roku w Instytucie Zootechniki - Państwowym Instytucie Badawczym w Balicach. W wydarzeniu także wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, dyrekcja i pracownicy IZ PIB, doradcy rolniczy zajmujący się produkcją zwierzęcą z całej Polski oraz przedstawiciele Centrum Doradztwa Rolniczego.

IMG 3341

Celem spotkania było usprawnienie transferu wiedzy pomiędzy placówką naukową a rolnikiem, poprzez przybliżenie doradcom tematyki prac prowadzonych w Instytucie. Lepsze poznanie zagadnień badawczych ułatwi przekaz informacji i upowszechnianie osiągnięć naukowych opracowanych w IZ PIB. Tematami wykładów były m.in.:

  • Innowacyjne rozwiązania oparte o narzędzia genetyki  molekularnej dla  praktyki rolniczej.
  • Innowacje w ocenie wartości hodowlanej świń poprzez wprowadzenie oceny genomowej.
  • Kontrola rodowodów w oparciu o markery DNA i jej wdrażaniu w praktyce rolniczej.
  • Przyszłość hodowli zwierząt ras rodzimych w warunkach konkurencji gospodarstw wielkotowarowych.
  • Wykorzystanie precyzyjnych technologii chowu zwierząt w aspekcie ochrony środowiska i poprawy dobrostanu zwierząt.
  • Ekonomiczne aspekty produkcji mleka w warunkach zrównoważonego rozwoju.

Zwieńczeniem wykładów było zwiedzanie Laboratorium Genomiki, Laboratorium Genetyki Molekularnej oraz Krajowego Banku Materiałów Biologicznych.

Podsumowanie i wnioski przygotowane przez reprezentujących CDR: zastępcę dyrektora Katarzynę Boczek oraz Dariusza Pomykałę stanowiły zamknięcie konferencji. Ostatnim punktem programu pobytu w Instytucie była wizyta na fermie w Aleksandrowicach.

            W planach są dalsze konferencje „Nauka Doradztwu Rolniczemu” z kolejnymi instytutami badawczymi pracującymi na rzecz rolnictwa. Należy docenić działania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz merytorycznego wsparcia doradztwa rolniczego, z pewnością wiedza wyniesiona z tych konferencji, także z dyskusji i wymiany poglądów będzie bardzo przydatna w bieżącej pracy doradczej. Należy z całą mocą podkreślić, że transfer wiedzy od nauki, instytutów badawczych przez doradztwo rolnicze do produkcji, do gospodarstw rolnych jest niezwykle potrzebny i ma istotne znaczenie dla właściwego rozwoju polskiego rolnictwa i jest nie do przecenienia.

IMG 3340

W tym miejscu należy nadmienić mając na uwadze konferencje, które Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego dotychczas realizuje, ich rozmach, zainteresowanie, rozległa tematyka, poziom merytoryczny, światowej sławy specjaliści ( Krajowe Konferencje Pszczelarskie, Dni Świni, Akademie Zakiszania i in.) i wyrazić pogląd, iż już od wielu lat spełniamy obecne oczekiwania ośrodków decyzyjnych. Ufamy, iż dobre zmiany w doradztwie dotyczyć będą także sfery wynagrodzenia specjalistów, które jest poniżej krytyki, dlatego spuszczamy tu zasłonę milczenia ale i środków na delegacje oraz swobodę w koncepcyjnym działaniu doradczym. I jeszcze jedna uwaga, w doradztwie merytorycznym zostali właściwie tylko pasjonaci ale i oni potrzebują wsparcia oraz środków na realizacje swoich pasji, dlatego stosunkowo niewielkimi nakładami można uzyskać duże efekty.

Z uwagą ale i nadzieją będziemy śledzić poczynania w tym zakresie

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com