^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Wpisz Imię, Nazwisko i hasło

Użytkownik
hasło

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
8
10
14
15
16
18
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31

Newsletter

Galeria

baner galeria  

Oświetlenie a dobrostan krów

Oświetlenie jest jednym z podstawowych czynników spełniających wymogi dobrostanu zwierząt. Światło ma wpływ na przebieg funkcji fizjologicznych w organizmie .Reguluje poziom hormonów , które mają wpływ na produkcję mleka i cykl rozrodczy, wykrywanie rui oraz pobranie paszy. Najtańsze źródło to oświetlenie naturalne .Energia ze światła słonecznego wpływa na syntezę witaminy D odgrywającej istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej struktury i funkcji kośćca. Promienie ultrafioletowe emitowane przez słońce mają właściwości bakteriobójcze.W okresie letnim problem zbyt słabego naświetlenia budynku nie jest tak bardzo dotkliwy. Sporo stad krów jest wypasanych w tym okresie i jest to dodatkowy atut dla dobrostanu zwierząt oraz wyrażania naturalnych zachowań. Na etapie projektowania budowy obory należy mieć już na uwadze zapewnienie światła dziennego. Najkorzystniejsze usytuowanie budynku jest wzdłuż osi długiej w kierunku północ-południe przy odchyleniu 15 stopni. Dzięki takiemu położeniu okna wychodzą na wschód i zachód , co zapewnia oświetlenie całego obiektu. W godzinach popołudniowych promienie słoneczne padają na dach i ścianę szczytową , co zabezpiecza przed przegrzaniem zwierząt. Natomiast odchylenie osi jest zalecane ze względu na przeważające w naszym kraju wiatry zachodnie.Należy pamiętać o czystości szyb. Okna brudne , nie myte przepuszczają znacznie mniej światła. Na jasność pomieszczeń wpływa również czystość , kolor i struktura ścian .Najwięcej promieni odbijają jasne , czyste i gładkie powierzchnie. Równomierne oświetlenie zapewniają również świetliki kalenicowe. Dzięki zastosowaniu świetlików zwiększa się dostęp zwiększa się dostęp światła .Ponadto dzięki wyposażeniu ich w odpowiednie siłowniki , pełnią one dodatkowy element wentylacji. Inne elementy konstrukcyjne zwiększające dostęp światła naturalnego są niezabudowane lub częściowo zabudowane ściany boczne budynków. Są one wyposażone w kurtyny boczne lub przeźroczyste okna przesuwne. Dla krów mlecznych zalecany jest trójpoziomowy system oświetlenia:                                                              

-oświetlenie robocze , które powinno być dostępne przez 16 godzin na dobę i mieć natężenie 100-200 luksów,

-oświetlenie orientacyjne o natężeniu 25 luksów umożliwiające zwierzętom swobodne poruszanie się w oborze oraz sprawne wyszukiwanie pokarmu i wody ; wykorzystywane jest w systemie ze zmniejszonym obszarem paszowym lub przy stosowaniu stacji żywienia ,

-oświetlenie nocne o natężeniu 3-5 luksów stosowane jest podczas odpoczynku krów przez 8 godzin , które umożliwia odróżnienie szczegółów otoczenia , przez co unika się niepokoju i uszkodzeń ciała zwierząt.

Materiały źródłowe: Hoduj z głową nr 4/2016 (Oświetlenie to podstawa str.76-77).

DSC 0053