^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Do pobrania

Podsumowanie szkoleń zrealizowanych w ramach Planu Działania SR KSOW w Kłobucku i Częstochowie

      Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, w ramach działań realizowanych przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Śląskiego, zorganizował szkolenie na temat „Grupy producentów rolnych , spółdzielczość i inne wspólne formy działalności rolniczej - szansą rozwoju i poprawy bytu mieszkańców obszarów wiejskich". Szkolenie na w/w temat odbyło się 24 listopada 2014 r w Urzędzie Miasta w Kłobucku oraz 25 .XI.2014 roku w ŚODR w Częstochowie. Osobą odpowiedzialną za szkolenie - była Kamila Szlenkier – główny specjalista ds. zespołowego gospodarowania i produkcji ogrodniczej. Oficjalnego otwarcia dokonał dyrektor ŚODR Grzegorz Boski.
           Szkolenie skierowane było do osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie z obszaru woj. śląskiego, zainteresowanych  tematyką grup producenckich oraz perspektywą rozwoju innych form działalności na obszarach wiejskich. W każdym szkoleniu uczestniczyło po 25 osób. Były to osoby zamieszkałe na terenach wiejskich, producenci rolni z powiatu kłobuckiego i częstochowskiego.

     Szkolenie miało na celu uświadomienie producentom celowości łączenia się w większe zespoły, zakładania spółdzielni jako formy najbardziej korzystnej dla producentów oraz wskazanie  innych, nowych kierunków działalności wiejskich, funkcjonujących na wsi w Polsce i innych krajach UE np. w Austrii, Niemczech, we Włoszech czy we Francji. Podczas szkolenia zostały omówione nowe rodzaje działań, kryteria i wymagania dla przyszłych beneficjentów PROW 2014 – 2020.
Podczas szkolenia zostały omówione następujące tematy:
Pan Franciszek Matula ze SODR oddział Mikołów zaprezentował temat:

1.Projektowane wsparcie finansowe z EFRROW na lata 2014-2020 dla producentów rolnych.
Wykładowca omówił najistotniejsze zadania dla producentów rolnych , które muszą spełnić aby zapewnić sobie dofinansowanie do gospodarstw z nowego programu EFRROW na lata 2014-2020.
Drugim wykładowcą był Pan Marcin Martynowski z Krajowej Rady Spółdzielczej w Warszawie. Tematy jego wykładów dotyczyły:
1.Formy funkcjonowania podmiotów gospodarczych na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem spółdzielni oraz zrzeszeń i stowarzyszeń. Spółdzielczość rolnicza i wiejska w Polsce w UE i oraz wybranych krajach świata. Podstawy prawne funkcjonowania w/w podmiotów. Funkcjonowanie rynku rolnego oraz rynków lokalnych w Polsce.

2. Grupy i organizacje producentów rolnych oraz perspektywy rozwoju spółdzielczości branżowej. Procedury przy zakładaniu grupy producentów rolnych podatki, formy wsparcia, korzyści wspólnego działania na rynku (gospodarcze, w tym finansowe, inne) – przykładowe wyliczenia.

3. Formy sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwach rolnych jako dodatkowe źródło dochodu - w szczególności sprzedaż bezpośrednia. Nowe kierunki działalności spółdzielni wiejskich w wybranych krajach UE - przykłady z wybranych krajów UE (m.in. Austria, Niemcy, Włochy, Francja).

Dużym zainteresowaniem było wprowadzenie przez wykładowcę zajęcia praktycznego, które polegało na obliczeniu kwoty dofinansowania grupy producenckiej przez okres 5 lat.
            W trakcie części teoretycznej możliwe było zadawanie pytań, natomiast po zakończeniu wykładów M. Martynowski udzielił konsultacji zainteresowanym osobom.
Udział w szkoleniu był bezpłatny. Organizatorzy zapewnili poczęstunek, materiały szkoleniowe w formie drukowanej oraz na płytkach CV a także zaświadczenie o ukończonym szkoleniu.
Uczestnicy szkolenia wykazali duże zainteresowanie powyższymi tematami, wykładowcy przekazali wiele interesujących informacji i zwrócili uwagę na ważność tematu w przyszłości. Uczestnicy chętnie wezmą udział w następnych szkoleniach z tego zagadnienia.

P1150611

I

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com