^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Wpisz Imię, Nazwisko i hasło

Użytkownik
hasło

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
4
Data : środa, 4 grudzień 2019
5
8
9
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

PROJEKT NUTRI2CYCLE

logo nutri2cycle

 

Nutri2Cycle (Nurturing the Circular Economy) to konsorcjum utworzone do realizacji unijnego projektu „W kierunku bardziej efektywnego wykorzystania węgla i substancji odżywczych w rolnictwie” („Transition towards a more carbon and nutrition efficient agriculture in Europe”). Projekt jest koordynowany przez Ghent University (Belgia), a realizowany od października 2018 roku do września 2022 roku przez konsorcjum składające się z 19 jednostek (uczelni, instytutów badawczych, przedsiębiorstw) z 12 krajów UE.

Głównym celem projektu jest zmniejszenie negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko przez wspieranie gospodarki o obiegu zamkniętym między innymi poprzez skuteczny odzysk węgla i ponowne wykorzystanie głównych składników pokarmowych roślin – azotu i fosforu. W ramach projektu partnerzy konsorcjum prowadzą badania nad oceną obiegu pierwiastków azotu (N), fosforu (P) i węgla (C) w rolnictwie poprzez analizę metod i technik stosowanych w gospodarstwach rolnych w Europie oraz nad identyfikacją problemów związanych z wpływem rolnictwa na środowisko naturalne. Oczekuje się, że uzyskane wyniki pozwolą na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie, ograniczą również degradację gleb i przyczynią się do wzmocnienia niezależności Unii Europejskiej w zakresie energetycznym i dostępności substancji organicznej w rolnictwie.

Polskim partnerem Nutri2Cycle jest Politechnika Częstochowska, której badania skupiają się na zagospodarowaniu i przetwarzaniu pomiotu kurzego z wykorzystaniem takich metod jak kompostowanie, fermentacja metanowa i piroliza. Prace badawcze realizowane są na Wydziale Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej. Do udziału w pracach grupy eksperckiej Polish National Task Force został zaproszony także Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Grupa ekspercka ma przede wszystkim za zadanie wspieranie działań konsorcjum Nutri2Cycle w zakresie kontaktów z interesariuszami projektu, a także wspieranie zespołu projektowego w realizowanych pracach badawczych. Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się 22 listopada 2019 roku, a kolejne zaplanowane jest na wiosnę 2020 roku.

NUTRI

 

Więcej o projekcie: https://www.nutri2cycle.eu/