^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Wpisz Imię, Nazwisko i hasło

Użytkownik
hasło

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

RELACJA Z MIIĘDZYNARODOWYCH TARGÓW

TARGI FERMA BYDŁA ŚWIŃ I DROBIU – ŁÓDŹ 2015

DSC 0134

   W dniach 21 i 22 lutego 2015 roku specjaliści Działu Systemów Produkcji Rolnej Standardów Jakości i Doświadczalnictwa ŚODR d/s trzody chlewnej, bydła oraz drobiu odwiedzili Targi FERMA, które mają wieloletnią tradycję, gdyż po raz piętnasty odbyły się Międzynarodowe Targi FERMA BYDŁA i już po raz osiemnasty Międzynarodowe Targi FERMA ŚWIŃ I DROBIU.

DSC 0133

Targi już po raz czwarty odbyły się w Łodzi, tym razem w nowych obiektach: w hali EXPO oraz w hali MOSiR był DLG AgroFood. Tegoroczna edycja Fermy to szerokie spektrum informacji na temat chowu i hodowli zwierząt, genetyki, ochrony zdrowia i profilaktyki weterynaryjnej, wyposażenia budynków inwentarskich, zarządzania, najnowszych trendów oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych w tym obszarze rolnictwa.

DSC 0132

Udział uznanych w branży naukowców i praktyków z kraju i zagranicy pozwolił zapewnić bogaty program fachowy z ok. 50 wykładami i panelami dyskusyjnymi o aktualnych problemach w chowie i hodowli. I właśnie udział w forum hodowli bydła – produkcji mleka i żywca wołowego, forum hodowli i produkcji trzody chlewnej oraz forum hodowli i produkcji drobiu, budził szczególne zainteresowanie naszych specjalistów. Fora te odbywały się w kilku salach jednocześnie i były moderowane przez wybitne autorytety nauki polskiej.

DSC 0105

Wysłuchano m.in wykładów na temat.:

 

-„Pastwisko podstawą żywienia krów mlecznych na świecie i w Polsce” – prof. dr hab. Piotr Goliński /UP Poznań/,

-„Krzyżowanie towarowe bydła – jak dobrać rasy by wyjść na swoje?” – prof. Dr hab. Henryk Grodzki /SGGW Warszawa/,

-„Polska produkcja drobiarska – tygrysem współczesnej Europy” – prof. dr hab. Andrzej Rutkowski /UP Poznań/,

-„Innowacyjne krzyżowanie dla opłacalnej produkcji mleka. Prezentacja międzynarodowych programów hodowlanych Norweskiego Bydła Czerwonego” – Tor Arne Sletmonen /Norwegia - Geno Globar AS/,

DSC 0104

-„Afrykański pomór świń – zasady ochrony stada przed wirusem” – prof. dr hab. Zygmunt Pejsak /PIW Puławy/,

-„500 loch + biogazownia + agroturystyka – jak to działa?” – Jurgen Wilkelmann / hodowca z Dolnej Saksonii/,

-„Potencjalny rozwój rynku trzody w warunkach PROW 2014-2020” – dr inż. Tadeusz Blicharski /PZHiPTCH POLSUS/.

DSC 0102

Niezwykle interesująca i wzbudzająca wiele emocji była debata zorganizowana przez Top Agrar Polska „Dramatyczna sytuacja na rynku świń! Jak przetrwać trudny okres?”, w której uczestniczyli m. in. prof. Zygmunt Pejsak i były minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Debatę prowadziła red. Paulina Janusz. Nie mniejsze emocje wywołała debata „Jaka Wspólno Polityka Rolna na lata 2014-2020”, zorganizowana przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ożywione dyskusje trwały długo.

DSC 0129

Połączenie targów ferma bydła, świń i drobiu w jednym czasie i miejscu, w nowoczesnych, obszernych i funkcjonalnych obiektach, dało jak najbardziej korzystne efekty i nowy impuls branży targowej i wystawienniczej. Hodowcom i producentom zaś okazję do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami techniki, z bogatą ofertą artykułów zootechnicznych, wyposażenia budynków inwentarskich, maszyn rolniczych, a także szeregiem innych produktów niezbędnych do prowadzenia hodowli i specjalistycznej produkcji na wysokim poziomie. Towarzyszące targom imprezy, seminaria, debaty, wykłady stanowią też doskonała okazję do wymiany doświadczeń i rozmów o przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa.

DSC 0117

Każde czasy, a obecne szczególnie, to nowe wyzwania dla rolników, hodowców i całej branży rolniczej. Musimy te wyzwania rozpoznać, określić i im podołać. Tego typu targi służą temu.

Wyjazd był bardzo udany oraz pożyteczny i z pewnością będzie jeszcze służył w pracy doradczej.