^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Wpisz Imię, Nazwisko i hasło

Użytkownik
hasło

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
Data : wtorek, 4 czerwiec 2019
6
8
9
10
Data : poniedziałek, 10 czerwiec 2019
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30

Galeria

baner galeria27  

Szkolenie z zakresu identyfikacji agrofagów roślin ogrodniczych

W dniu 10 maja 2017 r. w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach odbyło się szkolenie z zakresu rozpoznawania i prawidłowego diagnozowania najważniejszych chorób i szkodników roślin ogrodniczych. Szkolenie było skierowane do pracowników Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Ośrodków Doradztwa Rolniczego, producentów indywidualnych oraz firm z branży ogrodniczej. W pierwszej części szkolenia na slajdach i na świeżym materiale roślinnym omówiono najgroźniejsze grzybowe i grzybopodobne patogeny glebowe i nalistne w uprawie roślin jagodowych, drzew owocowych, warzyw i roślin ozdobnych, w tym roślin iglastych. Dwa wykłady były poświęcone diagnostyce chorób bakteryjnych i wirusowych. W drugiej części szkolenia słuchaczy zapoznano z najgroźniejszymi nicieniami w uprawach ogrodniczych, a także szkodnikami upraw jagodowych i drzew owocowych.

logo IO

W czasie wystąpień wykładowcy zwrócili uwagę na zagrożenia ze strony agrofagów, które w uprawach nie występowały lub ich szkodliwość była niewielka. W produkcji pomidorów pod osłonami narasta problem mączniaka prawdziwego, w truskawkach pojawiają się infekcje bakteryjne powodowane przez Xantonomas fragarie (Bakteryjna kanciasta plamistość liści). Na borówce wysokiej stwierdzono rdzę borówki, której żywicielem pośrednim jest choina kanadyjska oraz prawdopodobnie misecznika dębowego. Wielkopąkowca porzeczkowca, groźnego szkodnika porzeczki czarnej, stwierdzono na plantacjach porzeczki czerwonej. Zmiennik lucernowiec okazał się również szkodnikiem aronii, borówki, porzeczki. Misecznik śliwowiec żeruje także na krzewach jagodowych (porzeczki, agrest, borówka). Węgorek chryzantemowiec (nicień) na porzeczce czarnej daje objawy podobne do żerowania wielkopąkowca. To tylko niektóre przykłady chorób i szkodników, które mogą stanowić nowe problemy w uprawach.

Szkolenie odbyło się w ramach realizacji zadań Programu Wieloletniego Instytutu pt. „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”.