^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Wyjazd studyjny - innowacje w produkcji mleka

wyjazd5

Doradcy Działu Technologii Produkcji Rolnej i Doświadczalnictwa oraz PZDR w Lublińcu i PZDR w Częstochowie uczestniczyli w bardzo udanym wyjeździe studyjnym, zorganizowanym przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu na temat „Innowacje w produkcji mleka”, realizowanym w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017, w zakresie Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich (SIR).

wyjazd4

Grupa szkoleniowa (40 osób) obejmowała doradców rolniczych - specjalistów ds. produkcji zwierzęcej, przedstawicieli Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka i rolników zainteresowanych wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań w hodowli i chowie bydła mlecznego. Wyjazd studyjny obejmował teren województwa wielkopolskiego, gdzie zaplanowano wykłady i warsztaty w trzech, nowoczesnych fermach bydła mlecznego.

wyjazd3

W należącej do Pawłowickiego ZD nowoczesnej oborze na 417 krów wraz z halą udojową typu rybia ość, posiadającą 2x14 stanowisk udojowych, oglądaliśmy wolnostanowiskowy system utrzymania krów w którym są wydzielone strefy wypoczynku, żywienia i dojenia krów - wpływaj korzystnie na zdrowie, reprodukcję jak również na utrzymanie krów w czystości oraz zapewnia wysoki poziomu higieny pozyskiwanego mleka.

wyjazd2

Warsztaty praktyczne w Gałowie prowadzone były w nowej oborze na 280 krów, która zapewnia krowom bardzo dobry komfort i mikroklimat. Krowy w Galowie dojone są w nowoczesnej hali udojowej typu „bok w bok” (2x18). Jest to pierwsza w Polsce dojarnia, w której zastosowano dój ćwiartkowy, tzn. taki, jak w robotach udojowych.

wyjazd1

Uczestnicy wyjazdu studyjnego mieli możliwość obserwowania doju w hali udojowej oraz prezentacji danych, gromadzonych w ramach systemu na ekranie komputera. W miejscowości Kiedrów k. Wągrowca gościliśmy w oborze na 230 sztuk krów mlecznych, która wyposażona była w trzy roboty udojowe, robot do podgarniania paszy, robot do czyszczenia powierzchni rusztowej oraz dwie stacje paszowe.

wyjazd7

W trakcie wyjazdu studyjnego, jako uczestnicy, mieliśmy przyjemność wysłuchać bardzo ciekawych i interesujących wystąpień przeprowadzonych przez wybitnych fachowców. Zaprezentowano szereg ciekawych i stojących na bardzo wysokim poziomie merytorycznym wykładów o następującej tematyce:

wyjazd6

- Praktyczne wykorzystanie systemu AFIF ARM na fermie bydła mlecznego dr Marian Kamyczek ZD IZ Pawłowice

- Pedometr, jako uniwersalne urządzenie do monitorowania behawioru i wykrywania rui  w stadach krów mlecznych i mięsnych. dr hab. Piotr Wójcik, prof. IZ PlB -Instytutu Zootechniki PlB w Balicach.

wyjazd8

- Rola mikroklimatu obory w kształtowaniu produkcyjności, zdrowotności i płodności bydła mlecznego dr hab. Jacek Walczak, prof. IZ PlB - Instytut Zootechniki PIB w Balicach.

wyjazd9

- Warsztaty praktyczne w Pawłowicach na Fermie bydła mlecznego. dr Marian Kamyczek ZD IZ Pawłowice

Diagnozowanie i programowanie produkcji mleka na poziomie krowy mgr inż. Łukasz Perlik Farm Partner AFILAB

IMG 2206

Milkline - system kontroli produkcji mleka Czujniki przeżuwania, jako narzędzia kontroli żerności bydła mgr inż. Piotr Koźlicki

Konieczność dostosowania chowu bydła mlecznego do wymagań ochrony środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu. dr hab. Jacek Walczak, prof. IZ PlB - Instytut Zootechniki PIB w Balicach,

-Efekty produkcyjne i zdrowotne w stadzie bydła mlecznego wykorzystujące system Milkline

mgr inż. Marian Pankowski Prezes firmy Gałopol

- Rola robotów w poprawie ekonomiki produkcji mleka. Arend Jan Hendriks, właściciel gospodarstwa Hendripol Sp. z o.o. z oborą, w której użytkuje od 2013 roku 4 roboty udojowe.

- Parametry doju mleka w oborach z robotami. dr inż. Beata Sitkowska Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

- Rola i znaczenie selekcji na cechy funkcjonalne w hodowli bydła mlecznego. dr hab. Piotr Wójcik, prof. IZ PlB -Instytutu Zootechniki PlB w Balicach.

- Efekty produkcyjne wprowadzenia robotów udojowych do gospodarstwa. Warsztaty praktyczne na Fermie bydła mlecznego w Wągrowcu w systemie Lely Damian Kamiński Kierownik gospodarstwa Wągrowiec, Joanna Aerts dyrektor marketingu w firmie Lely East sp. z o.o.

IMG 2201

Towarzyszące wyjazdowi studyjnemu wykłady, stanowiły doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i rozmów o przyszłości chowu i hodowli bydła mlecznego. Wyjazd był bardzo udany i pożyteczny, z pewnością będzie nam służył w dalszej pracy doradczej.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com