^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Desykacja zbóż i jednoczesne nieselektywne zwalczanie chwastów

 

pszenica

      W naszym regionie przebieg pogody sprzyja dojrzewaniu ziarna zbóż, jęczmień ozimy już prawie zebrano i wykonano podorywki – w integrowanej ochronie bardzo ważny zabieg.

Nie ma też konieczności przyspieszania dojrzewania ziarna, ale zdarzają się przypadki, że taki zabieg może ułatwić zbiór, gdyż zboże jest wyłożone (widać wiele takich pól). Co zrobić gdy chwasty poprzerastają zboże?

Rolnik ma do dyspozycji szereg preparatów do desykacji i nieselektywnego niszczenia chwastów. Zabieg wykonuje się w fazie dojrzałości woskowej miękkiej do twardej (BBCH 85-87) , a chwasty są zielone.

Substancją czynną środków jest glifosat, który szybko wysusza kiełki, dlatego ziarno nie nadaje się do siewu. Obecnie w rejestrze środków ochrony roślin znajduje się kilkadziesiąt herbicydów do desykacji patrz tutaj : http://www.minrol.gov.pl/pol/Informacje-branzowe/Wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin lub http://www.bip.minrol.gov.pl/DesktopDefault.aspx?TabOrgId=647&LangId=0

Trzeba zwracać uwagę w doborze środka, gdyż niektóre z nich można stosować tylko w pszenicy ozimej i jęczmieniu ozimym: Gallup 360 SL, Huragan Extra 360 SL i Rofosat 360 SL.

Zapoznać się z etykietą środka odnośnie zalecanej ilości wody na ha oraz z jakim adiutantem można łączyć, gdyż niektóre stosuje się z dowolnym adiutantem, to może być siarczan amonu w dawce 5 kg/ha, ale np. preparatu Vival360 SL z siarczanem amonu łączyć nie można.

Z kolei środki takie jak: Cleaner 360 SL, Clayton Rhizeup SL, Figaro 360 SL, Katamaran 360 SL, Marker 360 SL, Realchemie Glifosat, Roundup 360 SL, Torinka SL zaleca się z adiutantem AS 500 SL.

Informacji szukać u doradcy z Ośrodka Doradztwa Rolniczego i zawsze zapoznać się z etykieta środka.

Przypominamy też o prowadzeniu ewidencji zabiegów ochrony roślin.

Na podst. „Programu ochrony” opracowanego i wydanego przez IOR PIB w Poznaniu 2013r.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com