^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Wpisz Imię, Nazwisko i hasło

Użytkownik
hasło

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
5
6
9
11
Data : piątek, 11 październik 2019
12
13
14
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Etnopark w Ślemieniu

park slemień x450

 

          Żywiecki Park Etnograficzny - Etnopark powstał na obszarze 6 ha przy drodze na Kocoń w gminie Ślemień. Wszelkie chaty i inne zabudowania są oryginalne, pochodzą z okolicznych miejscowości, np. Korbielowa, Rychwałdu czy Międzybrodzia Bialskiego. Poza chałupami stanęły tu również: spichlerz, szkoła, kuźnia. Planuje się przeniesienie tartaku, bożnicy, kościoła i leśniczówki oraz wybudowanie karczmy.

        Otwarcie parku nastąpiło w sierpniu 2012 roku. W styczniu 2013 r. utworzono muzeum typu skansenowego o nazwie Żywiecki Park Etnograficzny, któremu powierzono administrowanie parkiem. Park odwzorowuje układ urbanistyczny i zabudowę typową dla wsi Beskidu Żywieckiego. Na jego teren przeniesiono 17 zabytkowych obiektów architektury, głównie drewnianej. We wnętrzach budynków zrekonstruowano wystrój oraz urządzono ekspozycje obrazujące wszelkie aspekty życia górali.

Kilka razy w roku w Żywieckim Parku Etnograficznym organizowane są imprezy plenerowe. Jest to niecodzienna atrakcja, gdzie promowane jest góralskie rękodzieło i ludowa sztuka.

Żywiecki Park Etnograficzny zajął II miejsce w tegorocznej edycji konkursu „Piękna wieś dziełem jej mieszkańców” w kategorii "Najlepsze przedsięwzięcia odnowy wsi". Corocznie konkurs ten organizowany jest przez Urząd Marszałkowski w Katowicach.