^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

"V Swieto Miodu" Powiatu Zywieckiego

W Żywcu w dniu 19.08.2017 r pszczelarze z powiatu żywieckiego mogli celebrować swoje święto na imprezie zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe Żywiec. Już po raz piaty miejscem spotkania był Amfiteatr pod Grojcem w Żywcu . Gospodarzem imprezy Święto Miodu był Wacław Nogas były wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bielsko- Białej , aktualnie prezes Koła Pszczelarzy Ziemi Żywieckiej oraz Beskidzie Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Kształcenia Ludności w Żywcu. . Po uroczystym rozpoczęciu Święta Miodu i przywitaniu zaproszonych gości zabrał głos gospodarz, w krótkiej przemowie została przedstawiona obecna sytuacja pszczelarzy oraz samych pszczół – masowe wyginięcia całych rodzin pszczelich. Dobrą wiadomości była informacje o wpisaniu miodów pozyskanych przez żywieckich pszczelarzy na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od marca 2017 roku pszczelarze z Koła Pszczelarzy Ziemi Żywieckiej mogą posługiwać się i firmować swoje miody pod nazwą Miód Tradycyjny z Ziemi Żywieckiej (spadziowy, nektarowo-spadziowy, wielokwiatowy). Podczas imprezy ogłoszono wyniki konkursu „Pasieka Roku 2017 Powiatu Żywieckiego”. Konkurs ten odbył się 18 lipca 2017, zorganizowany był przez Starostwo Powiatowe w Żywcu i Beskidzki Związek Pszczelarstwa Bartnik w Bielsko- Białej. Do konkursu przystąpiło 7 gospodarstw w dwóch kategoriach do 20 rodzin pszczelich oraz powyżej 20 rodzin pszczelich. Komisja konkursowa oceniła gospodarstwa w 13 kryteriach brała pod uwagę min. wrażenie ogólne, rodzaj i wygląd uli, produkty pszczele, wymian matek, wyposażenie pracowni, uradzenie pasieczyska oraz oceniła samego gospodarza czy bierze udział w szkoleniach, jaka posiada bibliotekę jak walczy z warroza oraz czy nasadza rośliny miododajne. Komisja konkursowa stwierdziła wysoki poziom prowadzenia gospodarstw oraz ogromne zaangażowanie pszczelarzy w swoja prace.
Kategoria do 20 rodzin III miejsce –gospodarstwo pasieczne Piotr Orawczak z Międzybrodzia Bialskiego oraz Tadeusz Semik z Słotwiny, II miejsce – Jan Żyerk z Żabnicy, I miejsce- Janina Walczak z Koszarawa
Kategoria powyżej 20 rodzin III miejsce- Paweł Jureczko z Sopotni Wielkej, II miejsce Piotr Biernat z Kocierz Moszczanicki , I miejsce – Grzegorz Wędzel.
Starosta Powiatu Żywieckiego wręczył puchary oraz pamiątkowe dyplomy . Nie były to jedyne nagrody dodatkowo każdy z laureatów otrzymał nagrodę od „swojego” Wójta.
Kolejny punktem imprezy było odznaczenie pszczelarzy odznakami Związku Pszczelarstwa Polskiego. Zostały wręczone Złote, Srebne i Brązowe Odznaki Związku oraz została wręczona najwyższa odznaka w postacie Statuetki pomnika ks. dr Jana Dzierżona. Statuetkę otrzymał Wacław Nogos za szczególnie wybitne zasługi w działalności i pracy na rzecz zapewnienia godnych warunków życia i pracy środowisk pszczelarskich, w tym rozwoju pszczelarstwa i ochrony środowiska naturalnego, przyczyniają się do rozwoju i popularyzowania znaczenia pszczoły miodnej w środowisku naturalnym oraz wartości odżywczych i leczniczych produktów pszczelich.
Dodatkowym i atrakcyjnym punktem imprezy były dwie prelekcje. Pierwsza z nich wygłosił Paweł Jureczko - ,,Miody i produkty pszczele w żywieniu i leczeniu oraz Prof. Dr Hab. Kazimierz Wiech ,,Ochrona Bioróżnorodności Owadów Błonkoskrzydłych Piękna Idea Smutna Rzeczywistość”
Oczywiście podczas imprezy nie zabrakło stoisk z bogatą oferta produktów pszczelich z możliwością kupna min. Miodu Tradycyjnego z Ziemi Żywieckiej.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com