^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Wpisz Imię, Nazwisko i hasło

Użytkownik
hasło

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
5
6
9
11
Data : piątek, 11 październik 2019
12
13
14
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Uczymy się wspólnie.

W sobotę 10 czerwca 2017 roku grupa rolników z gminy Węgierska Górka, Milówka i Ujsoły uczestniczyła w wyjeździe seminaryjnym do miejscowości Zazriva na Słowacji. Przewodnikiem grupy był Józef Michałek ze Spółdzielni GAZDOWIE z Istebnej.

Uczestnicy wyjazdu mieli okazje zapoznać się z rolnikiem prowadzącym własne gospodarstwo rolne na powierzchni około 5 ha oraz gospodarującym na gruntach dzierżawionych od Parku Narodowego Małej Fatry. Według własnego pomysłu wykonał wraz ze swoją rodziną zagrodę edukacyjną, gdzie można zapoznać się jak powstaje produkt regionalny.

Dzieci mają okazję zobaczyć krowy, konie, świnie, drób, króliki oraz strusie.

Jest on jednocześnie współwłaścicielem firmy SYREX posiadających własne owce i produkującym różnego rodzaju sery z własnego mleka a także z mleka od okolicznych hodowców.

Rolnik oprócz restauracji, w której serwowane są dania regionalne posiada sklep, w którym można zakupić sery, miody, nalewki i inne wyroby regionalne.

W części sklepu wydzielone jest miejsce, gdzie można nauczyć się wyrabiać sery z mleka owczego w postaci różnego rodzaju form. Nasi rolnicy chętnie skorzystali z nauki i podszkolili swoje umiejętności.

Uczestnicy wyjazdu stwierdzili, że jest to bardzo dobry przykład współpracy rolnika z biznesem, ponieważ pomysł na stworzenie zagrody edukacyjnej oraz restauracji wykorzystującej własne wyroby i promującej firmę przynosi obopólne korzyści.

1

2

4

3