^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

SPIŻARNIA ŚLĄSKIEJ GOSPODYNI. KISZENIE KAPUSTY I INNE POTRAWY

konkurs kulinarny8

fot. Powiat Pszczyński

Domowe przetwory, zdrowe, pachnące, takie jak lubimy. Coraz mniej jest domów, w których przygotowuje się przetwory na zimę. I choć na sklepowych półkach można znaleźć wszystko, to jednak nie ten smak, nie ten zapach. Panie z terenu powiatu pszczyńskiego pokazały, jak należy przygotować zapasy na nadchodzącą zimę.
Okazją był III Powiatowy konkurs Kulinarny „Tradycje i Kulinaria Ziemi Pszczyńskiej”, który odbył się 11 października br. w Woli. Zasady konkursu przewidują, że co roku inna gmina jest gospodarzem konkursu i po Goczałkowicach-Zdroju w 2016 r., Kobiórze w 2017 r., przyszła kolej na Gminę Miedźna. Organizatorami konkursu są: Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie PZDR w Pszczynie oraz Gmina „gospodarz”. W konkursie wzięło udział 7 zespołów zgłoszonych przez poszczególne gminy: KGW Goczałkowice-Zdrój, KGW Kobiór, KGW Miedźna, KGW Pniówek, KGW Jankowice, KGW Piasek, Zespół Kobielice. Otwarcia konkursu i powitania gości dokonali” wicestarosta pszczyński Krystian Szostak, Anna Rogala-Romanek kierownik PZDR w Pszczynie oraz Bogdan Taranowski Wójt Gminy Miedźna.
Panie biorące udział w konkursie przygotowały według tradycyjnych receptur mnogość przetworów z owoców i warzyw, przetworów mięsnych oraz potrawy na bazie kiszonej kapusty, które to swoim wyglądem i zapachem zapraszały do skosztowania.
Potrawy zgłoszone do konkursu zostały ocenione przez profesjonalną komisję, w skład której weszli: Agnieszka Szymula - znawczyni śląskiej kultury, Zofia Szołdra - dyrektor goczałkowickiego GOK, Paweł Bigos – restaurator oraz znany kucharz i promotor śląskiej kuchni – pan Remigiusz Rączka.
Jury przyznało I miejsce KGW Pniówek, które zachwyciło żurkiem z kiszonej kapusty, tradycyjnym kotletem mielonym oraz miksturą z czosnku na przeziębienie.
II miejsce zajęły panie z KGW Goczałkowice a III miejsce zajął Zespół z Kobielic. Pozostałe Koła otrzymały wyróżnienia.
Licznie zgromadzona publiczność poprzez głosowanie wyłoniła Koło, które zdobyło nagrodę publiczności. Najwięcej głosów zebrało KGW Miedźna i otrzymało statuetkę „Nagroda publiczności”.
Warto wspomnieć, że oprawę artystyczną zapewnił Zespół Pieśni i Tańca „Wolanie”, a imprezę prowadziła pani Renata Waliczek, która zaprezentowała monolog o gościnności.
Niech ten konkurs będzie zachęta dla nas, aby wrócić do przygotowywania domowych przetworów z wykorzystaniem bogactwa naszych ogrodów i sadów, a w zimie gdy otworzymy słoik, to przywoła nam wspomnienie lata.


Szersza relacja fotograficzna na stronie Powiatu Pszczyńskiego:

https://www.powiat.pszczyna.pl/wiadomosci/5627-slaska-kuchnia-to-prawdziwe-bogactwo

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com