^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Wpisz Imię, Nazwisko i hasło

Użytkownik
hasło

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

SPIŻARNIA ŚLĄSKIEJ GOSPODYNI. KISZENIE KAPUSTY I INNE POTRAWY

konkurs kulinarny8

fot. Powiat Pszczyński

Domowe przetwory, zdrowe, pachnące, takie jak lubimy. Coraz mniej jest domów, w których przygotowuje się przetwory na zimę. I choć na sklepowych półkach można znaleźć wszystko, to jednak nie ten smak, nie ten zapach. Panie z terenu powiatu pszczyńskiego pokazały, jak należy przygotować zapasy na nadchodzącą zimę.
Okazją był III Powiatowy konkurs Kulinarny „Tradycje i Kulinaria Ziemi Pszczyńskiej”, który odbył się 11 października br. w Woli. Zasady konkursu przewidują, że co roku inna gmina jest gospodarzem konkursu i po Goczałkowicach-Zdroju w 2016 r., Kobiórze w 2017 r., przyszła kolej na Gminę Miedźna. Organizatorami konkursu są: Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie PZDR w Pszczynie oraz Gmina „gospodarz”. W konkursie wzięło udział 7 zespołów zgłoszonych przez poszczególne gminy: KGW Goczałkowice-Zdrój, KGW Kobiór, KGW Miedźna, KGW Pniówek, KGW Jankowice, KGW Piasek, Zespół Kobielice. Otwarcia konkursu i powitania gości dokonali” wicestarosta pszczyński Krystian Szostak, Anna Rogala-Romanek kierownik PZDR w Pszczynie oraz Bogdan Taranowski Wójt Gminy Miedźna.
Panie biorące udział w konkursie przygotowały według tradycyjnych receptur mnogość przetworów z owoców i warzyw, przetworów mięsnych oraz potrawy na bazie kiszonej kapusty, które to swoim wyglądem i zapachem zapraszały do skosztowania.
Potrawy zgłoszone do konkursu zostały ocenione przez profesjonalną komisję, w skład której weszli: Agnieszka Szymula - znawczyni śląskiej kultury, Zofia Szołdra - dyrektor goczałkowickiego GOK, Paweł Bigos – restaurator oraz znany kucharz i promotor śląskiej kuchni – pan Remigiusz Rączka.
Jury przyznało I miejsce KGW Pniówek, które zachwyciło żurkiem z kiszonej kapusty, tradycyjnym kotletem mielonym oraz miksturą z czosnku na przeziębienie.
II miejsce zajęły panie z KGW Goczałkowice a III miejsce zajął Zespół z Kobielic. Pozostałe Koła otrzymały wyróżnienia.
Licznie zgromadzona publiczność poprzez głosowanie wyłoniła Koło, które zdobyło nagrodę publiczności. Najwięcej głosów zebrało KGW Miedźna i otrzymało statuetkę „Nagroda publiczności”.
Warto wspomnieć, że oprawę artystyczną zapewnił Zespół Pieśni i Tańca „Wolanie”, a imprezę prowadziła pani Renata Waliczek, która zaprezentowała monolog o gościnności.
Niech ten konkurs będzie zachęta dla nas, aby wrócić do przygotowywania domowych przetworów z wykorzystaniem bogactwa naszych ogrodów i sadów, a w zimie gdy otworzymy słoik, to przywoła nam wspomnienie lata.


Szersza relacja fotograficzna na stronie Powiatu Pszczyńskiego:

https://www.powiat.pszczyna.pl/wiadomosci/5627-slaska-kuchnia-to-prawdziwe-bogactwo