^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

„Nowoczesna uprawa winogron w warunkach podgórskich, innowacje w produkcji wina, soków oraz esencji z resveratrolem”

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Cieszynie, w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, w dniu 30 września 2016 roku zrealizował projekt pn.:
„Nowoczesna uprawa winogron w warunkach podgórskich ,innowacje w produkcji wina ,soków oraz esencji z resveratrolem"

 

Wyjazd studyjny do miejscowości Mnich, gmina Chybie województwo śląskie.
Program wyjazdu studyjnego skierowany był do rolników, doradców i przetwórców rolno-spożywczych z terenów Podbeskidzia. Zainteresowanie było bardzo duże a pula miejsc tylko dla 45 osób.

 

plakat

 

Projekt w swych założeniach sięga do dziedzictwa kulturowo-gospodarczego obszaru Podbeskidzia i w sposób innowacyjny przywraca potencjał gospodarczo-dochodowy wytwarzania produktów z winogron.
Działanie miało na celu upowszechnienie wiedzy na temat innowacyjnych rozwiązań w sektorze rolno-spożywczym i na obszarach wiejskich oraz dobrych praktyk w tym zakresie, poprzez zapoznanie się z najnowszymi produktami wytwarzanymi w winnicy, mający charakter prozdrowotny, jak również ułatwienie kontaktów pomiędzy rolnikami i jednostkami pracującymi na rzecz rolnictwa i promowania produktów rodzimych.

1

2

 

Sylwia i Roman Gabryś w 2006 r. zakupili niewielkie gospodarstwo w miejscowości Mnich i postanowili oddać się pasji winiarstwa. Winnica potrzebuje opieki jak dziecko, trzeba ją stale pielęgnować doglądać, a jej prawdziwy efekt można zobaczyć najwcześniej po kilku latach. Najlepsze winnice pracują na butelkę wina o niepowtarzalnym smaku całymi pokoleniami. Najlepiej w tutejszym klimacie udają się wina białe, jednak w Mnichu wytwarzane są również czerwone wina. Na razie winnica ma 2,5 ha i stale jest powiększana. Obecnie w winnicy uprawianych jest 16 odmian winogron Leon Milor, Cascada, Rondo, Regent, Aurora, Bianka, Seyval, Blanca, Hibenad. Produkowane są wina białe i czerwone wytrawne i półsłodkie. Winorośl nie ma specjalnych wymagań co do gleby, jednak najlepiej rośnie na glebie lekkiej, przepuszczalnej i łatwo się nagrzewającej. Nie lubi gleb ciężkich i podmokłych. Przed posadzeniem winorośli należy wymieszać ziemię z dobrze rozłożonym kompostem lub obornikiem. Ważne jest by winorośl posadzić w dobrze nasłonecznionym miejscu, bo wtedy będą dorodne owoce. Ponieważ winogrona rozrastają się wystarczy je sadzić w odległości od 1,5-2,0 metrów. Jesienią należy zwrócić uwagę aby łdyga była zdrewniała na wysokości 10-20 cm, bo takie rośliny lepiej znoszą mróz. W pierwszych dwóch latach winorośl nie jest przycinana ze względu na lepszy rozwój masy korzeniowej.

 

Każda z odmian charakteryzuje się innymi parametrami np.
odmiana Aurora – wytrzymuje bez oprysków, odporna na mączniaka oraz mróz, grona średniej wielkości, żółte, łatwa w uprawie i niezawodna w plonowaniu. Jedyny zabieg to usuwanie pędów bez owoców w środku lata.
Odmiana Cascada – duża plenność, niewielkie czarne owoce, przydatna do wyrobów soków i wina
Odmiana Merlot – pochodząca z Francji stosowana do produkcji win czerwonych, odznaczają się one pięknym, czerwonym kolorem, przyjemnym aromatem, nadają się do szybkiego spożycia, odporna na działanie ostrego wilgotnego klimatu.

 

Zbiór winogron odbywa się ręcznie i ręczna jest segregacja owoców, odszypułkowanie i zgniatanie na miazgę odbywają sie w nowoczesnym młynku z odszypułkownicą. Winogron nie powinno się zbierać w czasie deszczu, bo mocno nasiąkają wodą i trzeba poczekać aż pojawi się słońce. Gdy nasłonecznienie utrzymuje się przez kilka dni, to jakość owoców znacznie się poprawia.
Białe winogrona przechodzą na prasę mimośrodowa, z której sok spływa do kadzi i następuje fermentacja. Czerwone winogrona w dalszym etapie przechodzą w otwartych kadziach macerację przez kilka tygodni z dostępem tlenu, po tym okresie wino jest  tłoczone i dostaje się do kadzi, do dalszego dojrzewania. Następnie wina rozlewane są pod ciśnieniem do butelek za pomocą tzw. enolsystemu.

3

 

Również produkowane są soki z winogron, jednak największą innowacją jest produkcja esencji z czerwonych winogron z resveratrolem (antyoksydantem), czyli substancją zwalczającą wolne rodniki, które: wydłużają długość życia, redukują objawy starzenia, zmniejszają stany zapalne, zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych, koordynację ruchową, powodują wolniejszy rozwój zaćmy, znacząco obniżają poziom cholesterolu, zmniejszają ryzyko chorób nowotworowych, obniżają apetyt i zmniejszają szybkość tycia.
Resveratrol to stylbeno- fenol występujący w naturze w dużych ilościach w skórce, pestkach i szypułkach czerwonych winogron. Dzięki temu ochraniane jest grono w momencie dojrzewania. Regularna konsumpcja czerwonego wina, które bogate jest w resveratrol wykazuje zdecydowaną poprawę warunków zdrowia i wydłużenie okresu życia. Resveratrol znalazł się w centrum zainteresowania wśród naukowców i lekarzy, gdy zaczęto przyglądać się mieszkańcom Francji, gdzie duże jest spożycie mięsa, serów żółtych a nie ma zachorowań na choroby układu krążenia. Zaczęto szukać przyczyn w czerwonym winie, które francuzi spożywają do każdego posiłku, a bardziej dokładnie jego tajemniczego składnika, jakim jest resveratrol. Zawiera on bioflawonoidy, które wspomagają ochronę i wzmacniają ogólną odporność organizmu.

4

 

Uczestnicy odwiedzili również firmowy sklepik zaopatrzony w różne gatunki wina, soki oraz esencję z resveratrolem, gdzie można było zakupić przedstawione produkty.

 

5

 

Mamy nadzieję, że wyjazd zachęci osoby związane z uprawą winorośli do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań umożliwiających zwiększenie efektywności i dochodowości z gospodarstw. Przyczyni się poprzez aspekt zdrowotny, do szerszej uprawy winogron na Podbeskidziu.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com