^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Wpisz Imię, Nazwisko i hasło

Użytkownik
hasło

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
5
6
9
11
Data : piątek, 11 październik 2019
12
13
14
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kolejny przydatny poradnik

KRAJ

 

Na stronie www.witrynawiejska.org.pl  znajduje się wydawnictwo "Krajoznawstwo, turystyka, wypoczynek. Aspekty formalno - prawne. Przewodnik dla podmiotów działających na terenach wiejskich".

Szczególnie polecamy go osobom prowadzącym Zagrody Edukacyjne i gospodarstwa agroturystyczne, ale ta niewielka pozycja przydać się może każdemu.

Jak mówią sami autorzy opracowanie dedykowane jest zarówno organizatorom krajoznawstwa, turystyki, wypoczynku czy agroturystyki, jak też osobom korzystającym z powyższych form.

Celem poradnika jest przybliżenie podstawowych aspektów formalno - prawnych organizacji wycieczek, biwaków, imprez o charakterze turystycznym i innych podobnych form spędzania wolnego czasu na obszarach wiejskich ( i nie tylko ).

Istotnym  jest, że określenia „ krajoznawstwo, turystyka, wypoczynek”  używane są zamiennie a jednak ich znaczenie jest zupełnie różne, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia obowiązujących w tym zakresie przepisów prawnych. Każda z tych form ma swoją specyfikę, od której zależy procedura organizacyjna, obsada kadrowa, sposób zorganizowania opieki i zapewnienia bezpieczeństwa.

Jak czytamy w wydawnictwie „ według słownika języka polskiego :

- krajoznawstwo to „wiedza o kraju ojczystym lub regionie, poznawanie ich historii, geografii przez organizowanie wycieczek, konkursów itp.”

- turystyka to „zorganizowane wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania”

- turystyka zorganizowana to „formy wypoczynku dla wielu osób, którym zapewnia się całodzienne wyżywienie, rozrywki itp.”

- wypoczynek to „pozbywanie się zmęczenia po pracy lub podczas przerwy w pracy”

Poradnik napisany jest w sposób  przejrzysty i bardzo przystępny, warto aby każdy „zagrodowicz” i osoby oferujące wypoczynek na wsi mieli go „ pod reką „.

 

 

Opracowano na podstawie   materiałów Witryny Wiejskiej