^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Wpisz Imię, Nazwisko i hasło

Użytkownik
hasło

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
Data : piątek, 2 sierpień 2019
4
5
8
9
10
13
14
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31

Galeria

baner galeria27  

Afrykański pomór świń (ASF)

dzik

Jak wynika z danych opublikowanych 15.04.2019 przez Główny Inspektorat Weterynarii, w pierwszym tygodniu kwietnia w naszym kraju potwierdzono 69 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń potwierdzono na obszarze czterech województw: w województwie mazowieckim, lubelskim, warmińsko-mazurskim oraz podlaskim . W tym roku w naszym kraju potwierdzono już 823 przypadki afrykańskiego pomoru świń u tego gatunku zwierząt.
Afrykański pomór świń jest to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe , świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Cechą charakterystyczną jest bardzo silna wybroczynowość i bardzo wysoka śmiertelność. Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.
W związku z występowaniem ASF w Polsce na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami: obszar zagrożenia, obszar objęty ograniczeniami oraz obszar ochronny. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w obszarach tych obowiązują ograniczenia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa (więcej informacji o ograniczeniach, zakazach i nakazach obowiązujących w poszczególnych strefach dostępnych jest na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii).